Komentáře k Vyberte tituly do dalších Modrých Crwí!



Asi už je pozdě, ale za mne jednoznačně 1. Silver, 2. Nářek ztracených zemí.
Jinak jsem si dovolil sepsat své postřehy k jednotlivým vybraným sériím, je to čistě můj subjektivní názor, podotýkám...
Florie z Mortepierre
V podstatě zcela obyčejné, ničím výjimečné fantasy zasazené do středověkých kulis, v hlavní roli se zrzavou mladou dívkou ovládající kouzla. Příliš jich ale nevyužívá, přece jen vidina upálení za čarodějnictví není příliš lákavá. V obou prvních dílech série, které jsem četl, navíc Florie svým způsobem ani není hlavní postavou, děj se tak nějak točí kolem ní. Samozřejmě pro vyústění příběhu je nakonec Floriin příspěvek zásadní, ale nedá se říct, že by byla hybnou silou děje. Kresba je realistická, příjemná na pohled, sem tam vynikne na větších panelech nebo při zobrazování kouzelných efektů, ale celkově to také není nic, z čeho si člověk sedne na zadek. Gmork se mnou nebude souhlasit, ale tohle je sice příjemná a oddechová četba, ale snadno zapomenutelná, na jedno použití.
Orbital
Pro fanoušky sci-fi komiksů naprostá povinnost. Děj se odehrává ve 23. století, kdy se lidstvo čerstvě přidalo k rozsáhlé konfederaci inteligentních tvorů obývajících vesmír. Pozice lidstva není příliš růžová, pro svou vrozenou agresivitu je ostatními rasami vnímáno jako zdroj potenciálního nebezpečí a všeobecně se na něj kouká přes prsty. Přesto se jeho pozice pomalu zlepšuje, zástupce lidstva, Caleb Swany, se právě stává diplomatickým agentem ve službách organizace IDO, jejímž posláním je udržovat meziplanetární mír. Jeho partnerkou je v nově vytvořené dvojici Mezoke Izzuová, příslušnice rasy Sandjarrů, s nimiž lidé vedli v minulosti krvavou válku. Dvojice agentů pak na pozadí různorodých mocenských a politických pletich (vždyť všeobecný mír je jen hezká utopie) řeší řadu konfliktů a nebezpečných situací, o akci a napětí rozhodně není nouze, přičemž oba hlavní hrdinové nacházejí postupně cestu i sami k sobě. Kresba je vynikající, byť asi nesedne každému, jednotlivé strany jsou vždy zahaleny do jakéhosi jednolitého barevného filtru, pozadí je záměrně utopeno, čímž se vytváří určitý plastický profil obrázků, s jejichž velikostí a rozložením si autor řádně vyhrál. A stejné péče se dostalo i vizuálnímu ztvárnění nejrůznějších mimozemšťanů, takže celkově je to pastva pro oči. Skvělá věc.
Nářek ztracených zemí
Opět středověká fantasy, na rozdíl od Florie ovšem tentokrát řádně temná a díl od dílu temnější a temnější. Na jedné straně mladá princezna Sioban (vizáží dost silně připomínající na první pohled chlapce), na druhé straně zákeřní protivníci ovládající černou magii. Tím vlastně popis dějového obsahu můžu skončit, žádné zvláštní překvapení se nekoná, čtenář se dočká obvyklých rekvizit pro tento žánr. Ovšem s každým dalším dílem se děj více a více zamotává a je mnohem zajímavější. První 4 alba nakreslil Grzegorz Rosiński a byl tehdy ve vrcholné formě - pro milovníky série Thorgal je to povinnost - ovšem ani s nástupem nového kreslíře, jímž byl od 5. dílu Philippe Delaby (vydržel do dílu číslo 8), kvalita dolů nešla. Po přečtení se dostavuje takový příjemný hezky mrazivý pocit, výborná záležitost, určitě doporučuji.
Kruciáta
Vynikající záležitost odehrávající se opět v kulisách středověku, v dobách křížových výprav. Na historických reáliích je vystaven mnohovrstevnatý příběh pojednávající primárně o konfliktu křesťanské a muslimské ideologie, ale v ději je toho důmyslně ukrytého mnohem víc. Po dočtení základních 4 alb to vyloženě láká začít číst znovu od začátku. V současné době už se série rozrostla na 8 alb (2 čtyřdílné cykly). Kromě filozofických otázek ovšem dojde i na akci, a to v nemalé míře, doba křížových výprav je historií mnoha bitev a šarvátek. Kreslíř se na díle pořádně vyřádil, byť mám na některých stránkách pocit, že lehce ošidil pozadí, bohatě to vynahrazuje na úžasných velkoplošných obrázcích, často spád děje podporuje dynamickým sledem obrázků, nezbývá než se kochat. Má to i jednu vadu, v některých albech je scéna roztažená do obrazů zasahujících celé 4 strany najednou, což může být trochu problém pro tisk (navíc ve zmenšeném formátu). Byť to určitě není čtení pro každého, rozhodně to stojí za to a znalci historie mohou přihodit ještě pár bodíků navíc.
Aspic
Mysteriózní detektivka z Paříže 19. století, silně prodchnutá okultismem. Kartářky a ektoplasma na každém rohu, tajné spolky, zednáři a rozsáhlá spiknutí, taky nějaký ten kámen mudrců, aby toho nebylo málo. Velký detektiv August Dupin vyšetřuje zmizení trpaslice a jeho asistentka Flora, odhodlaná dokázat, že ženy se ve všem vyrovnají mužům, mu zdatně sekunduje a snaží se vyřešit záhadu ukradených kapesních hodinek. Zní to jako blábol? V podstatě to tak je, ale přesto se jedná o docela zajímavé čtení a nuda při čtení nehrozí. Oba případy se zdárně propletou dohromady a jejich rozluštění nebude jednoduché. To, co dělá celý komiks výjimečným, je výtvarné zpracování. Kreslíř si s obrázky neskutečně vyhrál, často je potřeba četbu přerušit a studovat kresbu, co všechno se do obrázků podařilo vměstnat a do jakého detailu autoři zašli. Asi to nesedne každému, ale rozhodně to stojí za vidění.
Long John Silver
Absolutní bomba. Na reáliích nesmrtelné Stevensonovy knihy "Poklad na ostrově" vystavěný příběh o dalším putování za spoustou zlata. Autor si z původní románové předlohy vytáhl jen některé postavy a z legendárního jednonohého piráta udělal ústřední postavu děje. Tentokrát se putuje za pokladem až na území Jižní Ameriky, do říše dávno zaniklých indiánských kmenů, k řece Amazonce. Kronikářem výpravy je doktor Livesey, a přestože děj vlastně nemá s původní knihou skoro nic společného, opět se jedná o parádnou dobrodružnou jízdu se vším, co k tomu patří, okořeněnou špetkou nadpřirozena obestírajícího jihoamerické Indiány. Výtvarné zpracování místy doslova bere dech, na některých místech nezbývá než se kochat. Tohle jednoznačně doporučuju.
Funebrák (Undertaker)
Zajímavý western v hlavní roli s funebrákem jménem Crow, který jezdí po kraji s pohřebním vozem taženým dvěma stylově černými koni a společnost mu dělá jen ochočený sup. Jednoho dne dostane zajímavou nabídku, pohřební služby si u něj objedná místní důlní magnát Cusco - překvapení se ovšem dostaví ve chvíli, kdy Crow zjistí, že pohřbít má právě Cusca. Místem posledního odpočinku poněkud výstředního boháče má být důl vzdálený pár dní cesty. Cusco skutečně způsobně zemře, ovšem pak se začnou dít věci. Zbyla po něm slušná hromádka zlata, na kterou si dělá zálusk spousta lidí, od služebnictva přes místní horníky až po pochybného šerifa. A klíčem k jeho získání je Cuscova mrtvola. A tak je poslední cesta s nebožtíkem slušně napínavá, v ději se dostaví hned několik zvratů a na nudu není čas. Akčních scén není tolik, přesto na ně pochopitelně dojde, celkově je to ovšem na western až překvapivě ukecaný příběh s vtipným rozuzlením. Kresba je příjemná, hezky podtrhuje atmosféru, Crow je sympaťák a první dva díly slibně rozjíždějí celou sérii, ve Francii jsou venku momentálně 3 alba.
Largo Winch
Tohle by mělo bavit všechny, kterým se líbila XIII, má to s ní dost společného, protože scenáristou je pochopitelně sám geniální Jean van Hamme. Příběh se odehrává v současnosti, respektive v nedávné minulosti a začíná smrtí jednoho z nejbohatších lidé světa, pana Winche, majitele rozsáhlé obchodní korporace, který po sobě zdánlivě nezanechal žádného dědice. Jenže brzy vyplave na povrch, že potají adoptoval vzdáleného příbuzného, který po něm má převzít celý majetek a vedení společnosti. Začíná tedy pátrání po Largo Winclavovi (narozen v Černé Hoře v bávalé Jugoslávii). Largo ovšem zrovna sedí v tureckém vězení a plánuje útěk. Není to žádný nezdárek, jak se brzy ukáže, ovládá bojové umění, sečné i palné zbraně, což se mu brzy, sotva se opravdu chopí svého dědictví, bude zatraceně hodit, protože bude mít pořádně horkou půdu pod nohama, aby svou pozici uhájil. Série je dost dlouhá, četl jsem pouze první 3 díly, takže nemohu hodnotit celek, ale je to příjemná lehce akční četba se sympatickým hrdinou v hlavní roli.
Sherlock Holmes a upíři z Londýna
Dvoudílný komiks spadající do série "1800", v níž se porůznu objevují velké postavy literární i skutečné historie. Vypravěčem příběhu je sám Holmes, děj se odehrává krátce po dobře známých událostech u Reichenbaššských vodopádů, kde se slavný detektiv zbavil Moriartyho a zároveň zinscenoval svou zdánlivou smrt. Sherlock následně inkognito dorazí do Paříže a zde se střetne s celým klanem upírů. Do svých služeb ho totiž najme sám jejich vládce Selymes, poněvadž jedna z jeho oveček se vymkla kontrole a ohrožuje svou krvavou činností celou existenci krvesajů. Sherlock se tedy pod nevybíravými pohrůžkami pustí do honby za vzpurným upírem. Vizuálně krásná podívaná, dějově i vcelku napínavá, ovšem pro milovníky klasické podoby legendárního detektiva trochu zklamání, chybí bryskní dedukce, nadhled i vtip, karty jsou od samého začátku jasně rozdané, upíři se chovají v duchu těch nejotřepanějších klišé. Na jedno přečtení solidní zábava, ale vracet se k tomu v podstatě není důvod.


Za mě asi Orbital a taky ten Rosinski vypadá dobře. Ale líbí se mi v podstatě všechno. A cokoliv vydáte v téhle sérii, tak to koupím. A soustředil bych se spíš na Evropu, sice bych si velmi rád přečetl Secret Service, ale jako samostatnou knihu. Dík za komiksy, za všechny :-) .


Jinak u mě nejlepší výuka cizího jazyka žádné učebnice, ale bilingvní knihy a filmy, seriály s titulky. A samozřejmě komiksy. U těch jsem se naučil nejvíc. Já ti zase trochu závidím tu němčinu, tou nevládnu, vždycky trpím, když jedeme nakupovat do Německa.


Sirius: Kdo ti brání, abys to taky zkusil?:) Fránina není tak těžký jazyk, jak se tváří, tedy její psaná forma. Já si své oblíbené komiksy kupuji u megabooks.cz hned druhý den, co vyjdou ve Francii. A ani o ně nemusím hlasovat. Naposledy třeba ten nový Wollodrin.


Sakra, tahleta "Modrá krev 2" měla začít vycházet už tak před 2-3 roky.
Během této doby jsem se ze zoufalství naučil francouzsky a téměř všechno nám nyní předhozené už jsem si pořídil v originálech, příp. v polštine :-) :-(
Takže mne osobně díky mému nadměrnému zápalu pro evropský komiks v příštích měsících a letech čeká asi celkem slušné komiksové sucho...
Jinak teda ale z uvedených titulů určitě všem doporučuji usilovat o Long John Silvera. Nádherný temný příběh s hutnou atmosférou a koncem, nad kterým mi smad ukápla i slza.

Teď jsem skoukl to video, u Mortepierre jsem měl na mysli tu první sérii, s díly 1.- 4.(pětka se nepočítá), dvojdílka Contes se odehrává v dětství hlavní hrdinky. To abych tu nebyl za pedofila:) Jinak jste ale vybrali pěkné věci, jen škoda, že to budou jen čtyři Crwe do roka. PS- Těm, kteří Příběhy z Mortepierre četli a někde nejspíš u překladu kouleli očima, se omlouvám. Byl to v roce 2009 můj úplně první překlad z frániny. Ne že by to teď bylo o něco lepší.:)
celkem bylo k tomuto článku vloženo 53 vzkazů