Komentáře k Ohlašujeme komiks k narozeninám Grzegorze Rosińského!


Gmork: Tady třeba nevím, jak je celkově Muréna úspěšná. Co jsem pozoroval já, tak mi přijde, že mnohem méně, než by si zasloužila. Tady je prostě pořád to, že můžete vydat knihu zvětšenou a luxusní, ale pak musíte mít obchodní strategii zaměřenou na to, že prodáte spíše méně kusů a spíš přes své vlastní krámy (jako to dělá Comics Centrum, nebo teď i Vybíral). Nebo budete spíš stavět na nižší ceně, větším počtu prodaných kusů a větší viditelnosti. Obě ty obchodní strategie jsou funkční (byť ta první potřebuje k životu tu druhou, která ji bude vychovávat komiksové fany) ale nedá se mezi nimi moc dobře přepínat.

Vlastním Šinkla od Calibre, tak jsem měl radost, že tento komiks dostane nový slušivý kabátek, ale právě ty barvy navíc by si zasloužily plně rozvinout, je to o vizuálním vjemu. Kdo si koupil integrál druhého cyklu Nářku ztr. zemí od polského Egmontu, ví, o čem mluvím. Jde o to nabídnout fanouškům víc ne méně, vždyť ta kniha bude stát osm stovek.

Tohle je prostě promarněná příležitost vydat tu tuhle kultovku v pořádné edici. Tak jak to udělal polský Egmont, který kdysi vydal tento komiks v čb a ve formátu 215x290cm, novou barevnou edici pojali jako nadstandard oproti té staré a to formátem 234x312. Prostě chtěli fanouškům přinést něco navíc. U Crwe se prostě bojí navýšení ceny, to je celé. Konkurence ale jasně ukázala, že se tu podobně velké a vázané knihy dají vydávat za přiměřenou cenu, viz. rozsahem podobná Murena. Je to o přístupu.



quetza, rozhodně by kvůli právům bylo něco navíc připočítáno než kdyby vydali dvě různé verze téhož. Protože z toho, co Jirka píše, se platí ne za titul (takže jedna cena za Hrobaře malého, velkého, černobílého atd.), ale za vydání.Címž ta má představa, ač pouze hypotetická, bohužel není asi ani uvažovatelná.
No a kdyby něco takového možné bylo, tak by se určitě někdy stalo, že komiks v zahraničí by vyšel levněji a lidi by to nakladatelům dali slíznout za to, že si mastí kapsu. Ač by to třeba levněji ani udělat nešlo.

brum brum: Při vší úctě, na to, co lze považovat za standart formátu pro frankofonní komiks, bych se raději přeptal jinde než u Jiřího. Pro začátek mi ale stačilo pár návštěv bédé krámů ve Francii. Za standart považuju to, co drtivě převažuje.

Pavlovský: pokouším se z vás vymáčknout konkrétní nástřel cenovky ;-) Bylo by hezké, kdybyste o takovém modelu třeba někdy uvažovali, když už tak urputně hájíte ten formát MC a MDEK ... původně to byl nápad brum brum, doufám že nebudu muset platit za práva.


quetza, za slovíčkaření to nepovažuju, protože obojí je něco jiného. Zatímco to první znamená, že někdo úmyslně dělá změnu ve velikosti (a je dost možná na místě to kritizovat), to druhé znamená, že k té změně nedochází a někdo si vybírá z různých formátů. Což ale v případě Šninkla je diskutabilní, protože je dost možné, že souborně a v barvě zatím ten velký formát ani není.
Ale i v té zemi původu je ten větší formát oversized, vycházím nejen z franc. amazonu. Sám píšeš o GRAND formatu. Kdyby to bylo jak píšeš, tak se naopak k těm menším vydáním vždy píše, že jde o menší vydání, ale to se nikdy neděje, vždy je upozorňováno na větší formát. Což samo o sobě značí, že standard je ten menší.
Co píšeš o Francii není tak úplně pravda. Platí to pro jednotlivé díly (Tome 1,2 atd.) nebo pro kratší komiksy, které vyjdou v jedné knize. Ale když to vychází souborně po dokončení série, tak se dělá to menší vydání skoro vždy první a až později, a to jen někdy, to větší. Už jsem si to dřív několikrát zjišťoval kvůli několika komiksům, co jsem si chtěl koupit a právě kvůli absenci (ne že to nebylo k dostání, al nevyšlo to nikdy) některých souborných vydání ve velkém formátu jsem od koupě upustil.
" Ona existuje nějaká definice standartních velikostí komiksu obecně? "
Pro Ameriku určitě, pro Evropu nevím, ale zcela jistě jsou nepsaná pravidla, co je standard a co je oversized, když se pak ty větší formáty, které považuješ za běžné, jako oversized vždy označují. Mám pár desítek oversized zahraničních edic a skoro všechny jsou stejně velké, totožné s ERBem nebo s VEKama od Crwe. Takže nějaký standard existuje, když se podle něj nakladatelé řídí. Na amazonu se uvádějí rozměry a můžeš si u evropských komiksů ověřit, že MDEK a komiksy bez označení jsou +- stejně velké a oversized/deluxe pak odpovídají VEKám a ERBu.
Ale o nějakých standardech by asi něco byl schopen napsast Jiří, kdysi o tom byl i článek v Crwi. Ale možná se týkal jen US rozměrů, už si to nepamatuju.V každém případě ohledně toho, co jsou standardní rozměry pro evropský komiks články jsou. Nicméně nejde o normy absolutní, které někdo určí a ostatní se musí řídit, ale relativní, které vycházejí z toho, co je běžné.
Za sebe to uzavírám ;-)


Pavlovský: A proč jste tedy vydávali Moebiova Silver Surfera? ten nebyl zvětšený oproti US vydání?
Ohledně těch práv na souborné vydání např. Hrobaře, to jsme si nerozuměli. Já jsem se ptal, jestli byste museli platit práva 2x, pokud byste se rozhodli vydat Hrobaře ve dvou různých vydáních, např. 2 Modré Crwe a jeden VEK (který by obsahoval 4 díly Hrobaře). No a kolik by takové zdvojené vydání stálo pro koncového zákazníka (resp. pro dva různé typy koncových zákazníků).
Ohledně rozdílu mezi kinem a TV, no asi to srovnání nebylo úplně šikovné, šlo tam jen o to, že větší obraz je vždycky lepší než menší, a to platí pro film, stejně jako pro komiks - nic víc v tom nehledejte.
celkem bylo k tomuto článku vloženo 69 vzkazů