Komentáře k Sláine: Poklady Británie


Gmork: tak třeba Bílý láma je v širším výběru pro MDEK. Pokud bychom vydali Před Incalem, tak to též musí jít do MDEKu (trochu mi vadí ten Janjetov, ale fakt je, že zde si odpustil počítačové barvení). Mimo MDEK je určitě ke zvážení Jednorožec. Nškteré ze zmiňovaných věcí mi nic neříkají, průběžně sjedu. Každopádně díky za tipy!

Skouknul jsem to, z těch kratších a ukončených, které by mohly oslovit širší čtenářskou obec, bych vzpomenul tyto: Wollodrin - 4.díly, dva příběhy o dvou dílech, čtyřka vyjde v říjnu. Aspic - 2.díly, v chystané trojce už začíná nový příběh, Mlhy Asceltisu - 4.díly, v pětce začíná nový příběh, Mortepierre - 4.díly, Jednorožec - 4.díly, John Long Silver - 4.díly, Zóna - 4. díly, Acriborea - 5.dílů, Vzpomínky na Elficologii - 3.díly, Orbital - každá mise je ve dvou sešitech. Bohužel spousta sérií, které čtu je v běhu a má více dílů. No, moc jsem vám asi nepomohl. Ale pořád je tu Jodorowsky, Bílý Láma, Juan Solo, Před Incalem by rozhodně stáli za počeštění.

Já mám od Crwe stejně nejraději městskou fantasy made in US, takže tu evropskou klasického střihu ani vydávat nemusíte. Větší radost bych měl z Unwritten, Books of magic, House of Mystery... apod. Přísaha se tu ani vydat nedá, čtyřka vyjde příští rok na jaře a pětka někdy v roce 2016. Kouknu se do své rozsáhlé evropské knihovny a zkusím najít krátké ukončené série, které mají komerční potenciál. Ale bude to pouze v žánru fantasy/scifi, jiné komiksy si nekupuji.


Jinak obecně bychom nějaké další evropské věci vydat chtěli a není to o tom, že se nedá vybrat. Dá se a je pár, které se líbí i Jirkovi. A u těch ostatních by se třeba dal i přesvedčit (mimochodem, problém s rozpoznáváním fousáčů je, myslím, porucha příbuzná dyslexii, na to se dá snadno v argumentaci poukázat ;-)). Problém je, jak ty věci vydat. MDEK je prostě řada pro speciální příležitosti. Ale jak vydat ty věci, co nenakreslil Moebius???



Já osobně považuji Přísahu za nejlepší fantasy sérii poslední doby, což jen potvrzuje, že oba pocházíme z odlišných komiksových světů. Ale tak je to v pořádku, hlavní je, že se v nich cítíme jak rybky ve vodě. Důležité je, aby v obou vycházely kvanta zajímavých komiksů, na což si ani jeden z nás nemůže stěžovat,že.


Gmork: U těchhle věcí mě právě nechytly ani postavy ani příběh a ani kulisy. A třeba Locke and Key se mi celkem líbil... i když už taky začínám mít problém s tím, že se tam skoro nic neděje. Na Přísaze mi jednak vadí absolutně neodlišitelné postavy (spousta blonďatých vousáčů, ve kterých se prostě nevyznám)... a právě v tom Sbohem králům je jedna z pro mě nejhorších bojových scén v historii komiksu. Na začátku je souboj, který jsem se snažil docela dlouho dešifrovat, ale přesto jsem nepochopil, co se stalo, kdo koho zabil a kde. Ano, ten člověk umí úžasné malovat, ale podle mně nedokáže vyprávět komiks. (Trochu mi to připomíná Polární hvězdu, nebo jak se jmenoval ten komiks od Barlowa).

PS- To se týká i onoho pomalého stylu vyprávění u evr. komiksů, na který jsem si už za ta léta, co je čtu, zvykl. Věřte nevěřte, ale hodně mě baví i komiksy od R. Loisela Magasin général či Grand mort, kde se děj opravdu vleče. Oproti Grand mort je Přísaha zrychlený akčňák se Stathamem. Proto se mi víc líbí i ty pomalejší US komiksy jako třeba Locke a Key, čili je problém zase u mě. S tím nic nenadělám.:)

Já jsem spíš typ "pocitového" čtenáře", hrdinové mi musí být sympatičtí, musím jim držet palce, bát se o ně, musím se do jejich charakterů "vtělit." To se mi u Slaina bohužel nestalo, mám raději lidštější postavy. Sympaťáky jako Kiriel z Přísahy, Gwenchlana a Tarana z Druidů, Albiana a Elyu z Mlh Asceltisu, Hannibala z Dračí krve, Onimaku z Wollodrinu... apod. Slaine určitě patří k britské fantasy klasice, ale já prostě neholduji těmto nesmrtelným kulturistům, co si každého nakrájí na chleba. Což platí i u toho Arawna. Takže je problém spíše u mě.:)
celkem bylo k tomuto článku vloženo 14 vzkazů